Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Oświatowy w Grochowie

Historia szkoły

„…Wszystko przemija, jak dym ginie,
milkną marzeń złudne kraje,
a rzeczywistością jest jedynie to,
co po wszystkim pozostaje…”

 


Dzieje każdej szkoły tworzą dwa zazębiające się ogniwa– nauczyciele oraz uczniowie. Nie inaczej było z historią miejsca, w którym się znajdujemy. Jego historię tworzyli uczniowie i pracujący tu nauczyciele. Ci ostatni przekazywali dzieciom i młodzieży wiedzę. Myliłby się jednak ktoś, kto sądziłby, że pokazywali tylko, jak zgłębiać tajniki nauki. Uczyli również, a może przede wszystkim, jak godnie i uczciwie żyć...

Nasza szkoła ma już ponad 50 lat! To piękny wiek, wiek skłaniający do refleksji i wspomnień. Zatem poświęćmy odrobinę czasu wspomnieniom…

Szkoła Podstawowa w Grochowie powstała w roku 1955. Przyczyną zorganizowania szkoły– było między innymi to, że w Grochowie istniała spółdzielnia produkcyjna. Mieszkańcy Grochowa, Karolewa i Dąbrowy wykorzystali ten fakt i domagali się od ówczesnych władz oświatowych utworzenia szkoły w Grochowie. Duża odległość (od 3 km do 7 km ) z Grochowa, Karolewa i  Dąbrowy  do Czerwonki utrudniała systematyczne uczęszczanie do szkoły w tej miejscowości.

Władze ówczesne spełniły życzenie ludności wyżej wymienionych wsi i utworzyły nowy obwód szkolny z siedzibą szkoły w Grochowie. Od 1 września 1955 roku dzieci ze wsi  Grochów, Karolew, Dąbrowa rozpoczęły naukę w pełnej i samodzielnej, siedmioklasowej szkole w Grochowie. Szkoła liczyła około stu uczniów, a kadra nauczycielska składała się z czterech osób: kierowniczka p. Wanda Wasilewska- Gregorczyk oraz nauczycielki: p. Janina Pieniak, p. Danuta Sowa- Heliasińska, p. Janina Harasim.                                

Początkowo  szkoła mieściła się w prywatnych  budynkach  p. Eugenii Kaczyńskiej- w miejscu, gdzie obecnie znajduje się dom p. Kondraciuków. Klasy tworzyły cztery izby, korytarzem była  sień użytkowana wspólnie z właścicielką domu. Boiska przed szkołą nie było.

W 1959 roku przeniesiono szkołę do innego prywatnego budynku, należącego do p. Witolda Dąbkowskiego. Warunki pracy i tu nie były lepsze, a bardzo bliskie sąsiedztwo budynków gospodarczych nie sprzyjało opuszczaniu klas nawet na przerwę.

Dla uczczenia obchodów tysiąclecia państwa polskiego władze państwowe podjęły wielkie przedsięwzięcie budowy szkół pod hasłem „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Powiat sokołowski włączył się do tego przedsięwzięcia. Opracowany przez władze oświatowe regulamin  mówił między innymi o tym, że  fundusze na szkołę nie mogą pochodzić ze składek rodziców, ale muszą być gromadzone w inny sposób. Regulamin mówił też, że szkoła powstanie w tym miejscu powiatu, gdzie zgromadzi się najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia. 

Nauczyciele, rodzice oraz młodzież szkoły w Grochowie włączyli się do realizacji hasła „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie”, mając nadzieję na zgromadzenie największej ilości funduszy ze wszystkich obwodów szkolnych w powiecie sokołowskim, co w konsekwencji miało zaowocować budową szkoły w Grochowie.

Przystąpiono do bardzo aktywnej pracy społecznej. Młodzież i nauczyciele po lekcjach nzbieralia okolicznych polach perz– poza tym dzieci same dodatkowo przynosiły po 1 kg perzu, myły go i suszyły, a rodzice odwozili i sprzedawali w zielarskich punktach skupu w Sokołowie Podlaskim. Zbierano też żołędzie, segregowano je i sprzedawano leśnictwu. Rodzice uprawiali działkę szkolną w Karolewie. Wszystkie te prace wykonywano nie tylko w roku szkolnym, ale także podczas wakacji. Młodzież zbierała też złom i makulaturę. Zgromadzone w ten sposób pieniądze wpłacano do inspektoratu oświaty na fundusz budowy szkół. W skali powiatu, w przeliczeniu na jednego ucznia, szkoła w Grochowie zgromadziła najwięcej pieniędzy. To zadecydowało, że tysiąclatka powstała właśnie w Grochowie. Wszystkie zgromadzone przez dzieci z całego powiatu sokołowskiego pieniądze zostały przekazane na budowę tej szkoły. Brakujące kwoty uzupełniono z budżetu państwa. Plac pod budowę szkoły był darowizną  p. Eugenii Kaczyńskiej.

Społeczeństwo Grochowa i wsi przynależnych do obwodu szkoły aktywnie uczestniczyło w budowie oraz pracach porządkowych po zakończeniu budowy szkoły. W czynie społecznym ogrodzony został plac szkolny, posadzono drzewa. Wszystko co działo się w szkole było uzgodnione, aprobowane i wspomagane przez mieszkańców wsi przynależnych do obwodu szkolnego Grochów. Przekazanie szkoły do użytku nastąpiło w czerwcu 1965 roku. Szkole  nadano imię Janusza Korczaka. Do nowej szkoły wraz z uczniami z Karolewa (tam funkcjonowała od 1958 roku trzyklasowa szkoła) przybyła p. Jadwiga Kostrzewa. Pracę podjęła też p. Anna Podbielska, a odszedł p. Zenon Plichta.

W okresie kiedy powstały Gminne Szkoły Zbiorcze (1974 rok) została zlikwidowana szkoła w Chmielewie i obniżony stopień organizacyjny do czterech klas szkoły w Czerwonce. Szkoła w Czerwonce stała się filią szkoły w Grochowie. Dzieci z Chmielewa i starsze z Czerwonki dowożono do szkoły w Grochowie. Należy zaznaczyć, że wszystko to się działo za przyzwoleniem rodziców. Rodzice dzieci z terenu szkoły w Czerwonce aktywnie uczestniczyli we wszelkich poczynaniach szkoły w Grochowie. W tym czasie również rozpoczęło się dowożenie dzieci z Karolewa, które do tej pory chodziły pieszo.

Działalność szkoły to przede wszystkim praca dydaktyczno- wychowawcza. Tę stronę pracy szkoły w Grochowie władze oświatowe oceniały jako dobrą i bardzo dobrą. Bywały lata, kiedy absolwenci zdawali najlepiej w powiecie do szkół średnich. Wielu naszych uczniów ukończyło szkoły wyższe i zajmują eksponowane stanowiska nie tylko w powiecie czy województwie, ale i w kraju. Rozumiemy, że nie jest to tylko zasługa szkoły podstawowej, ale pierwsze lata nauki są bardzo ważne. Niewątpliwie wpływ na takie osiągnięcia w zakresie nauczania miała kadra pedagogiczna, która legitymowała się wyższym wykształceniem, oraz kierownictwo placówki. Nauczyciele pracujący w szkole w Grochowie byli wyróżniani i nagradzani przez władze oświatowe.

Kierownikiem, a od 1972 roku dyrektorem szkoły w Grochowie, od chwili założenia (1955 rok) do września 1985 roku była p. Wanda Gregorczyk. W okresie jej „dyrektorowania” w 1977 roku dzięki staraniom społeczeństwa siedzibę w budynku szkolnym znalazła jeszcze jedna placówka- przedszkole, a jego dyrektorem została p. Krystyna Wronkowska.

Poza różnymi stronami pracy szkoły na wyróżnienie zasługiwała działalność organizacji uczniowskich, takich jak: Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Czerwony Krzyż, Liga Ochrony Przyrody, SKO, SKS, Spółdzielna Uczniowska.

Szkoła zawsze tętniła życiem. Uroczyście obchodzono święta państwowe i lokalne, organizowano różnorakie imprezy kulturalne i różnego rodzaju kursy, pokazy. Dyrektor i nauczyciele starali się integrować społeczeństwo Grochowa i wsi z obwodu szkoły  do współpracy, a przede wszystkim dbali o wysoki poziom nauczania i właściwe wychowanie.

 Szeroką działalność placówki kontynuowała, zachowując wszelkie dobre formy i metody pracy, udoskonalając je i wprowadzając szereg innowacji- w trosce o uczniów i ich rozwój- p. Marianna Żelazowska, która objęła funkcję dyrektora szkoły we wrześniu 1985 roku i pełniła ją jako dyrektor Zespołu Oświatowego do września 2004. W roku 1986 oddano do użytku nowe szatnie i świetlicę. W latach następnych nastąpiła modernizacja budynku, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wykonano nową elewację, podłączono do nowej sieci wodociągowej, zmodernizowano kotłownię, z tradycyjnej na olejową. Szkołę wyposażono w pracownię komputerową. We wrześniu 2004 roku funkcję dyrektora Zespołu Oświatowego w Grochowie objęła p. Dorota Skrzypek, w grudniu 2006 roku funkcje dyrektora pełnił  p. Wojciech Grądzki, a od września 2019 roku dyrektorem Zespołu jest p. Joanna Telak.

        W ciągu 50 lat istnienia szkoły następowały różne zmiany organizacyjne. Od 1966 do 1969 roku w budynku szkoły funkcjonowała Zasadnicza Szkoła Przysposobienia Rolniczego. W roku 1974 utworzono Gminne Szkoły Zbiorcze, szkoła była placówką Zbiorczej Szkoły Gminnej. W 1977 powstało Przedszkole, a w 1996 roku Rada Gminy Sokołów Podlaski utworzyła Zespół Oświatowy w Grochowie. W jego skład początkowo wchodziły trzy placówki: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, Przedszkole oraz Szkoła Filialna w Wężach. Publiczne Gimnazjum Nr 1 utworzono w 1999 roku, a w 2003 r. powstał Zespół Oświatowy w Grochowie, w skład którego wchodzą obecnie: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka i Przedszkole w Grochowie oraz filia przedszkola w Czerwonce.

 

50 lat Szkoły w Grochowie 1955-2005

Utworzono dnia 09.07.2021, 22:24

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 8 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny